the80sgreekfans
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τσερνομπίλ 1986

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τσερνομπίλ 1986 Empty Τσερνομπίλ 1986

Δημοσίευση  465 Πεμ Αυγ 18, 2011 10:16 am

Αυτή είναι μιά κινούμενη γραφική αναπαράσταση (animation) της εξάπλωσης του ραδιενεργού σύννεφου που έφυγε από το Τσερνομπίλ και ταξίδεψε πάνω από την Ευρώπη από τις 26 Απριλίου μέχρι τις 9 Μαΐου το 1986 -- εσείς θυμόσαστε που ήσασταν τότε ;;;
Θα σας βοηθήσω λίγο: Η αναπαράσταση δείχνει την κίνηση του ραδιενεργού νέφους από την 26η Απριλίου 1986, που ξεκίνησε από το Τσερνομπίλ, μέχρι την Παρασκευή 9 Μαίου 1986. Τα χρώματα της αναπαράστασης δείχνουν την κατά όγκο (μ3) περιεκτικότητα της ατμόσφαιρας επάνω από το έδαφος, σε Μπεκερέλ. Υπάρχει ΥΠΟΜΝΗΜΑ στον Χάρτη, αλλά σας γράφω και εδώ την περιεκτικότητα που αναπαριστά κάθε χρώμα:
Κίτρινο: . . . . . . . . 0,01 έως 0,1 Μπεκερέλ ανα κυβικό μέτρο αέρα.
Πορτοκαλί: . . . . . 0,1 έως 1,0 Μπεκερέλ ανα κυβικό μέτρο αέρα.
Ανοικτό Κόκκινο: 1,0 έως 10,0 Μπεκερέλ ανα κυβικό μέτρο αέρα.
Κόκκινο: . . . . . . . 10,0 έως 100,0 Μπεκερέλ ανα κυβικό μέτρο αέρα.
Σκούρο Κόκκινο: .100,0 έως 1.000,0 Μπεκερέλ ανα κυβικό μέτρο αέρα.
Από την αναπαράσταση φαίνεται ότι το ραδιενεργό νέφος (Καίσιο 137) άρχισε να εισέρχεται στην Βόρειο Ελλάδα το πρωί της 2ας Μαίου 1986. Ήταν Μεγάλη Παρασκευή (Ορθοδοξίας). Η μόλυνση συνέχισε να εξαπλώνεται στην Ελλάδα και την κάλυψε ολόκληρη το μεσημέρι του Μεγάλου Σαββάτου 3 Μαίου 1986, με διαφορετικές εντάσεις ανά περιοχή και ώρα. . Η ραδιενεργός μόλυνση εντάθηκε την Δευτέρα του Πάσχα (5/5/1986) και παρέμεινε επάνω από την Ελλάδα τουλάχιστον μέχρι την 9 Μαίου 1986 που καλύπτει το animation.

Εσείς πού είσαστε αυτές τις ημέρες - ώρες ??? Σας κατέβρεξε καμία βροχή ?? Πως πάει η λειτουργία του θυρεοειδούς σας ??

Μπορείτε να σταματάτε την κίνηση της αναπαράστασης για να βλέπετε με καλύτερη λεπτομέρεια ποιές περιοχές καλύπτονται σε κάθε χρονική στιγμή. . . .

ΘΑ ΠΑΘΕΤΕ ΣΟΚ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.irsn.fr/FR/popup/Pages/tchernobyl_video_nuage.aspx

Μετά από όλα αυτά, για να δούμε πότε θα μάθουμε την πλήρη αλήθεια για το τί συμβαίνει αυτές τις ημέρες στον Κόσμο με πηγή μόλυνσης την Φουκοσίμα αυτή τη φορά ???



465
465

Αριθμός μηνυμάτων : 724
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσερνομπίλ 1986 Empty Απ: Τσερνομπίλ 1986

Δημοσίευση  D.J Panos Πεμ Αυγ 18, 2011 10:36 am

Εγω Poll ήμουν σε μια φίλη μου στην Νεα Υορκη τότε....
Μάλλον την πήδηξα.... (οχι την φίλη μου, αλλά την συμφορά απ το Τσέρνομπιλ... Razz Razz Razz )

D.J Panos
D.J Panos

Αριθμός μηνυμάτων : 1446
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Τόπος : Thessaloniki - Macedonia - Greece

http://djpanosalonica.listen2myradio.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσερνομπίλ 1986 Empty Απ: Τσερνομπίλ 1986

Δημοσίευση  Magic touch Παρ Αυγ 19, 2011 12:52 am

ωραια η πληροφορια αλλα δεν ηταν μονο το Τσερνομπιλ!!

δυο μερες πρην ειχαν διαπιστοσει ραδιενεργεια στη Γαλλια, Βελγιο Λυξεμβουργο
εκ της οποιας ραδιενεργεια ηταν απο Γερμανικο πυρηνα!
βρηκαν το Τσερνομπιλ και ειπαν οτι ειναι απο κει αλλα οι μετρισεις ηταν ειδη παρων δυο μερες πρην!

απλος ειπαν να αποφυγουν τον πανικο βαζοντας και την Γερμανια στο πακετο,
διοτι για την Ρωσσια ηταν αδιανοιτο οτι θα συμβει αλλα οχι στην Γερμανια που ηποτειθετε ηταν πιο συνχρονο

ηπηρχαν και διαροες απο το 1981 αλλα οπος λενε ασυμαντες.. Shocked


D.J Panos έγραψε:Εγω Poll ήμουν σε μια φίλη μου στην Νεα Υορκη τότε....
Μάλλον την πήδηξα.... (οχι την φίλη μου, αλλά την συμφορά απ το Τσέρνομπιλ... Razz Razz Razz )


εκει χειροτερα ειναι,,
Magic touch
Magic touch

Αριθμός μηνυμάτων : 622
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 64
Τόπος : Σαρλερουα Βελγιου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσερνομπίλ 1986 Empty Απ: Τσερνομπίλ 1986

Δημοσίευση  465 Παρ Αυγ 19, 2011 11:45 am

Υπάρχουν πληροφορίες γι αυτό ? Η είναι απλά φήμες ?
465
465

Αριθμός μηνυμάτων : 724
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσερνομπίλ 1986 Empty Απ: Τσερνομπίλ 1986

Δημοσίευση  D.J Panos Παρ Αυγ 19, 2011 5:25 pm

Εαν αρχίσουμε και ψάχνουμε πόσο μολυσμένος είναι ο αέρας που εισπνέουμε, τι περιέχει το νερό που πίνουμε, πόσα συντηρητικά έχουν οι τροφές που καταναλώνουμε, τότε μάγκες μου η ζωή μας θα γίνει μίζερη μέχρι αηδίας!!!

Ζήστε οσο μπορείτε καλλίτερα την ζωή σας μακριά απο υποχονδριότητες και άλλες προκαταλήψεις.... afro
D.J Panos
D.J Panos

Αριθμός μηνυμάτων : 1446
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Τόπος : Thessaloniki - Macedonia - Greece

http://djpanosalonica.listen2myradio.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τσερνομπίλ 1986 Empty Απ: Τσερνομπίλ 1986

Δημοσίευση  Magic touch Παρ Αυγ 19, 2011 7:40 pm

εδω ειναι τα γνωστα δημοσια του κοινου που δεν μπορουν να καλυψουν cyclops

http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_d'accidents_nucl%C3%A9aires

- 4 Μαιου 1986
για να αποφηγουν τον κυνδυνο ανοιξαν βαλβιδες ατμου οστε να πεση η πιεση σε ατομικο κηνιτηρα
- παρομοιο ατυχημα εχουμε σχεδον καθε μηνα,,,


Le 4 mai 1986 un réacteur expérimental de 300 MW (THTR-300) situé à Hamm-Uentrop en Allemagne libéra de la radioactivité suite à une action visant à dégager une conduite d'alimentation de fuel obstruée. Les manipulations endommagèrent la conduite, libérant des gaz jusqu'à 2 km de distance.
http://www.astrosurf.com/luxorion/nucleaire-liste-incident-accident-delits2.htm

και για να καταλαβεις,,
Η Γερμανια μολις εγινε το προσφατο ατυχημα στην Γιαπονια εκλεισε "ολους" τους ατομικους κηνητηρες για λογους ασφαλειας
- γιατι?
διοτι με το ατυχηνα στην Γιαπονια ανοιξαν ολα τα κεντρα μετρησης ραδιενεργειας σε ολη την Ευροπη και
φοβηθηκαν οτι θα βρουν τοπικες υπερβασεις που δεν εχουν σχεση με την Γιαπονια,,,,
ολη η Γερμανια εχει διαροες που οπος λενε ειναι σε κανονικο επιπεδο... Τσερνομπίλ 1986 906854
Magic touch
Magic touch

Αριθμός μηνυμάτων : 622
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 64
Τόπος : Σαρλερουα Βελγιου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης